İspanya’da Normal Olup Bize Tuhaf Gelen Bazı Şeyler

Yine gezi yazısı yazmaya üşendiğim şu günlerde, bi paylaşım sitesinde çok eğlenceli bir yazı okudum. İşte o an kafamda şimşekler çaktı! Allah dedim bu yazı tam benim bloğa göre! ‘İspanya’da normal karşılanan ama yabancılara tuhaf gelen şeylerin listesi’ Dedim ki, ben neden bu yazıdaki maddeleri alıp engin tecrübelerime dayanarak (!) yorumlamayayım? İspanya’ya gelmeden önce en merak ettiğim şeyler böyle gelenek haline gelmiş alışkanlıklar ve kültüre dair ipuçlarıydı. Kocanız İspanyol da olsa bazı şeyler anlatıldığında değil yaşandığında anlaşılıyormuş. Ya da en azından kabul edilebilir düzeye gelebiliyormuş diyelim. Hala gözlerimin kocaman açarak “Nasıl yaaaniii?” diye anlamaya çalıştığım şeyler mevcut tabii ki.:) Tıpkı onların da bizim alışkanlıklarımızla ilgili duydukları şaşkınlık gibi! Mesela bir İspanyolu kesseniz sabah kahvaltısında yumurta yemez:) Ay neyse bunlar da başka bir yazının konusu olur belki! Daha önce Endülüs’te bir İstanbullu yazımda da buna benzer bir liste vermiştim, artık tekrarlayan madde varsa da anlayın ki o bende daha oturmamış.

  1. Geç akşam yemeği: Dünyanın genelinde 7 bilemedin 8 hadi en geç 8 buçukta yenen akşam yemeği İspanya’da minimum 10’da yeniyor. Yaz mevsimiyse 11’e kadar yolu var. Bu saatten önce yenen her şey onlar için ikindi kahvaltısı. Paniğe mahal yok bir süre sonra vücut alışıyor ama ben ilk aylardan sonra eski düzene geri döndüm. Yediğin kalıyor, öyle hayat mı olur canım. 🙂
  2. Dükkanların gün ortasında kapatılma sorunsalı: Evet, bu zamanla alışılsa da hala mantık dışı gelen bir uygulama. Eğer öğlen 2 ve 5 arasında bir ihtiyacınız varsa mümkünse önceden düşünün önleminizi alın lütfen! Her şeyi esnaftan beklemeyin. Bu konuda İspanyol rahatlığı şöyle bir şey: “Geldiğimizde dükkanı açarız, giderken de kapatırız. Gelip de bizi bulamazsanız denk gelmedik demektir”.
  3. İçeceğin yanına beleşe yemek gelmesi: Bu gelenek artık çok fazla uygulanmasa da (krizden sonra gözleri açılmış) bir bara gidip içecek siparişi verdiğinizde yanında atıştırmalık tapaslar gelir. Bunu uygulayan barlar da her zaman en çok tercih edilenlerden olur. Nerede beleş oraya yerleş söylemi aslında bizden değil İspanyol kardeşlerimizden çıkmış olabilir.
  4. Asla gerçekleşmeyecek planlar yapmak: Bu olay gerçekten enteresan. Bir ortamda “Allah aşkına bak, ölümü görün bir gün bize geleceksiniz bak evi görmeye!” ısrarlarıyla davet ettiğiniz kişiler “Aa kesin hayatım, çok istiyoruz biz de” diye cevap verse de aslında demek istenen şuymuş: -Evime gelmeni istemiyorum. -Üzerine para versen yine gelmem.
  5. Paellaya gereğinden fazla önem vermek: Meşhur İspanyol pilavı, burada gerçekten çok önemli. Aile toplantıları, festivaller gibi zamanlarda masaların baş tacı. Dünya’nın herhangi bir yerinde herhangi bir sarı pilava paella denebilir ancak İspanya’da paella yapmak bir ritüeldir! Eğer canınız çektiyse şurada orijinal paella tarifini vermiştim. Hizmette de sınır tanımıyorum gördüğünüz gibi. 🙂
  6. Doğum gününde hesabı doğum günü sahibine kitlemek: Düpedüz terbiyesizlik! Başka da bişey demiyorum! Bari Alman hesabı yapsaydık vicdansızlar! 😦
  7. Düğünlerin 10 saat sürmesi: İster gündüz, ister gece düğünü olsun kokteyl ile başlayan düğün, 5 saatlik bir yemek seansı ile devam eder. Hele gece düğünlerinde, sabahın ilk ışıkları ile de parti başlar artık ben diyeyim sabah 7 siz deyin 8 o saatlerde eve dönmüş olursunuz. Bak şimdi aklıma bizim düğünde gece 12’de masalara yeni dağıtılmaya başlayan ana yemekler karşısında şoka giren Türkler geldi. Birkaçını tabakların üzerinde uyurken yakaladıydık kıh kıh! Şaka şaka.
  8. Misafir geldiğinde dakikalarca ayakta konuşmak: Hani bizde de misafir uğurlarken dakikalarca süren kapı önü sohbetleri vardır ya, aksi biraz sepet havası gibi algılanır ve ayıp karşılanır. Anlayabiliyoruz tabii bu durumu ama bizdeki süreyi üçle falan çarpın. Oldu mu? Halbuki şuracıkta da sandalye vardı, ayaklarıma kara sular indi. Otursa mıydık?
  9. Panjurlar sonuna kadar kapalı uyumak: İster hafta içi, ister hafta sonu olsun o odaya bir ışık huzmesi dahi girmeyecek! Hatta o panjurlar gece gündüz kapalı olacak. Sırf bu sebepten yan komşumun aylarca terörist olduğundan şüphelendiğimi bilirim.
  10. Her zaman ve her şartta neşeli olmak: Hımm dikkat ettim de, bütün listede İspanyolları gömmüşüm resmen, ayıp etmişim 🙂 Gerçi bunlarla kendilerinin de dalga geçtiğini düşünürsek çok da şey olmaz yani… İşte böyle her şeyle eğlenip, her daim neşeli olabilen insanlar İspanyollar! İyi ki varlar, dünya onlar olmadan çok sıkıcı bir yer olmaz mıydı? 🙂
Reklamlar

İspanya’da Normal Olup Bize Tuhaf Gelen Bazı Şeyler” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s