Masal Köy Mijas

Ünlü bir düşünür demiş ki: ‘Bir masalda kaybolmak isterseniz yolunuzu Mijas’a düşürün.’  Ve dar sokaklarında bembeyaz evleri seyre dalarken Mijas’ın huzurunu içinize çekin. Bu ünlü düşünürün ta kendisiyim.  🙂

IMG_7179

IMG_7171 IMG_7181

Koruduğu tarihi ve kucak açtığı sanat dalları ile ziyaretçilerine göz ziyafeti çeken Malaga’nın bu küçücük tatlı köyünde gezinirken eşekler size yol arkadaşlığı yapıyor. Eşekler mi diye düşündüğünüzü duyar gibiyim. Evet, Mijas’ın en önemli sembolü eşekler, köyü farklı bir tecrübeyle gezmek isteyenler için ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Köyün merkezinde yer alan ‘Burro Taxi’ durağında kilonuza uygun olarak sizi taşıyabilecek bir eşeğe biniyor ve sokakları keşfe başlıyorsunuz. Eğer bizim gibi eşeklere kıyamazsanız ise tabanlara kuvvet deyip yola koyuluyorsunuz.

IMG_7092 mijas020

Mijas’ın göz alıcılığının başında tüm binaların bembeyaz olması geliyor. Hatta bu ahengi bozmamak adına köydeki bütün tabelalar siyah beyaz, banka ve işyerlerininkiler dahil. O kadar güzel bir fikir ki bunu düşünen ve uygulayanlara kocaman bir alkış gönderiyoruz. Aşağıda gördüğünüz ise  bir tuvalet tabelası. Bir Endülüs köyündeki tuvalete daha çok yakışacak başka bir tabela düşünemiyorum. 🙂

IMG_7182

Mijas  küçük bir köy olmasına rağmen bir tam gününüzü sokaklarında aheste aheste dolaşarak ve her köşesinde fotoğraf çekerek harcayabilirsiniz. Beyaz duvarlardaki mavi sardunya saksıları hemen hemen her sokakta poz vermek için sizi bekliyor olacak.

Mijas-5

Bu güzelliklere kapılıp da Mijas’ın gezilmeye görülmeye değer müzelerini sakın es geçmeyin. Museo de Miniaturas Carromato de Mijas yani Minyatür Müzesi içinde dünyanın farklı yerlerinden yüzlerce minyatür örneği görebilirsiniz. Bir pirinç tanesine yapılmış bir resimden tutun da tırnak boyutundaki heykellere kadar geniş bir koleksiyona sahip müzeye giriş ücreti kişi başı 3 euro. Üstelik biletlerden elde edilen gelir  zihinsel engelli hastalar ve ailelerine bağışlanıyor.

IMG_7093

IMG_7101 IMG_7110 IMG_7114 IMG_7116 IMG_7117

Plaza del Compás’da yer alan Molino de Harina Müzesi’nde su gücüyle çalışan tarihi un değirmeni ile tanışabilirsiniz. Yine tarih meraklıları için güzel bir durak olan Etnografik Müze’de Mijas’da geçmiş zamanda günlük hayata dair izleri keşfedebilir ve eskiden zeytinyağı / şarap yapımında kullanılan geleneksel makinaları görebilirsiniz.

IMG_7121 IMG_7123 IMG_7125

Tarihi Boğa Güreşi Meydanı Plaza de Toros İspanya’da üçgen şekilli mimariye sahip sayılı arenalardan olma özelliğini taşıyor. 1900’lü yıllarda inşa edilen meydanda Pazar günleri boğa güreşi gösterileri yapılıyor.

IMG_7066 IMG_7149

Köyün meydanı Plaza de Constitucion’da mermer havuzun etrafında zaman zaman sokak gösterileri ve flamenco şovları yapılıyor. Umarım siz de bu şanslı zamanlardan birinde oradan geçiyor olursunuz!

IMG_7144

Mijas’da yemek için birçok alternatif mevcut. Ama bana sorarsanız tepede yer alan köyün panaromik manzarasından maksimum düzeyde faydalanmak gerek. La Alcazaba Restaurant veya çevresindeki mekanlar yemek için tercih edilebilir.

IMG_7145

Mijas’da Ermita de la Virgen de la Peña en önemli dini yapılardan biri. Paseo El Compas’daki bu kilise ufak bir mağaranın içine yapılmış. Girişe asılan posterde ziyaretçiler bu yapının Mijas halkı için önemi konusunda kibarca uyarılıyor.

IMG_7131 IMG_7141

IMG_7156

Seramik sanatı tüm bölgede olduğu gibi burada da yaygın. Mijas’da hediyelik eşya mağazalarında ya da sadece seramik satan bazı dükkanlarda rengarenk tabaklar, karolar, bardak altlıkları ya da yağdanlıklar bulabilirsiniz. Yanınızda mutlaka Mijas’a ait bir anı ya da hediyelik götürmek isterseniz seramik harika bir tercih.

IMG_7158 IMG_7188

Kiliseyi gezdikten sonra hemen yamacında ise uçsuz bucaksız bir Costa del Sol manzarasını ayaklarınızın altına seren ‘Mirador’ sizi bekliyor. Kahvenizi bu manzaraya karşı yudumlarken Mijas’ın varlığına bir kez daha teşekkür ediyor ve bu anı dondurup kıymetli seyahatler sandığınıza saklıyorsunuz.

IMG_7130

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s