Gezi’nin Kısa Masalı

Görüp görebileceğimiz en fantastik günlerdi. Bir avuç insanın bir avuç ağacı savunması ile başladı her şey. Derken bir yangın çıktı. İçinde hakkaniyet duygusu olan herkes bu yangına karşı durdu. Bir avuç insan çoğaldıkça çoğaldı, binlere ulaştı. ‘Direniş’ dediler adına da. Sevgi ve hoşgörünün gözle görülebilir, elle tutulabilir olduğu günlerdi. Hiç bu kadar ‘bir’ olmamışlardı uzun zamandır.

Birliğin gücünden korkan kötüler ise günden güne baskıyı ve şiddeti arttırdılar. Ve sonunda şiddet de elle tutulamaz, gözle görülemez hale geldi. Tomalardan fırlatılan su o kadar güçlüydü ki değil elle tutmak tüm vücudunu da siper etsen seni böcek gibi savururdu. Ona eşlik eden biber gazı o kadar yakıcıydı ki, değil gözle görmek saatlerce gözlerini açamazdın.

Hepsine zamanla alışmıştı direnenler. Birbirlerini iyi edecek limonları, talcidli suları, sütleri çantalarında; umutlarını, cesaretlerini ve inançlarını da yüreklerinde taşır olmuşlardı. Bir avuç ağaca yuva olan park; sevginin, hoşgörünün, umudun ve özgürlüğün kalesi olmuştu. Bu ruhu feda etmemek için kendini feda edenler oldu. Canını, kolunu, bacağını, gözünü feda eden onlarca insan… Her birinin arkasından gözlerinde yaş, kalbinde yanan bir öfke ile baktılar direnenler. Asla unutmayacaklardı, unuturlarsa kalpleri kurusundu.

Çığ gibi büyüyen isyana kontrolden çıkmış üniformalı adamlar müdahale etmeye çalışıyordu. Müdahalenin büyüyen şiddeti isyanı da ateşliyordu. Bir gün öyle çığrından çıktı ki her şey, direnenler can korkusundan neyin uğruna direndiklerini bilemez oldular. Halbuki üniformalı adamlar en başından beri neyin uğruna savaştıklarını bilememiştiler.

Görüp görebileceğimiz en fantastik günlerdi. Sonunda kötüler kazanmış gibi görünse de aslında iyiliğin gücü toprağa işlemişti.

Bir avuç ağaç, milyonların kalbindeki umudu diriltmişti…

Gezi Parkı direnişinde kaybettiğimiz canların anısına…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s