Semana Santa: Orta Çağ’dan bugüne…

Zor günlerden geçtik, hala da geçmeye devam ediyoruz. Yaşadığımız dönemin en çetin sınavlarından birini veriyoruz. Dünyanın belirli bölgeleri alev içinde yanarken aslında bu dehşetten herkesin nasibini aldığı, günün sonunda olanın yine masumlara olduğu, her gün içinde var olduğumuz düzeni sorguladığımız günler geçiriyoruz. Böyle zamanlarda insanın elinden sadece olan biteni izlemek, sağa sola isyan etmek ve defalarca lanet okumak geliyor. İçimiz çekiliyor, kalbimiz ağrıyor, yaşama ve üretme isteğimiz kalmıyor. Ben de herkes gibi bu karamsar ruh halini yaşarken blogu bir süredir ihmal ettim. Elim bir türlü gitmedi yazmaya. Neden bir  gün, bir bayram ruhu beni silkeleyip kendime getirdi. Savaşın ve düşmanlığın panzehiri olan bayramlar iyi ki varlar! İyi ki insanları hiçbir ayırıma tabi tutmadan birleştiriyor, dayanışmayı ve paylaşımı da yanlarında getiriyorlar!

Geçen hafta bütün İspanya’da Semana Santa kutlamaları vardı. Yani bir nevi Paskalya Bayramı’nın arifesi. Şimdiye kadar birkaç kez izlemiş olmama rağmen her seferinde birşeyini merak ettiğim ve öğrendiğim bu geleneklerin ve kutlamaların detaylarını sıcağı sıcağına paylaşmak istedim. Daha birikmiş bir sürü yazı var, onlara da yavaş yavaş sıra gelecek inşallah… 🙂

Semana-Santa-Malaga (1)

Önceki yıllarda Malaga’da yapılmış bir procesion geçidi

Katolik mezhebine bağlı birçok toplumda Paskalya Bayramı’ndan bir önceki hafta Semana Santa (Azizler Haftası olarak da çevrilebilir) kutlanıyor. Ancak bu kutlamalar İspanya’da dini öneminin yanı sıra kültürel ve sosyolojik anlamlar da ifade ediyor. Yılın en önemli haftasına her sene aynı özenle hazırlanıyor, insanlar büyük bir heyecanla törenleri izlemek için sokaklara dökülüyor. İspanya’nın Uluslararası Turistik Cazibe Listesi’nde yer almasını sağlayan Semana Santa kutlamaları birçok ülkeden turisti de ülkeye çekiyor.

Semana Santa kutlamalarının en gösterişlileri Endülüs Bölgesi’nde, özellike büyük şehirler olan Sevilla ve  Malaga’da yaşansa da  hemen her şehrin ve kasabanın kendine özgü törenleri mevcut. Semana Santa Endülüs Bölgesi için ayrı bir öneme ve ayrıcalığa sahip. İspanya’nın bazı bölgelerinde dini törenler sükunet içinde ve meditasyon ortamında geçse de, Sevilla ve Malaga gibi Endülüs şehirlerinde törenlere coşku ve mutluluk hakim. Ancak geçit törenleri esnasında duygu yoğunluğu yaşayan ve ağlayan insanları etrafta görmeniz mümkün. Peki neler oluyor bu geçit törenlerinde derseniz, çok fazla detayına giremesem de (çünkü dini semboller ve hikayeleri ile ilgili çok derin bir bilgi birikimim yok) gördüklerimi ve bildiklerimi aktarayım.

ss2

Omuzlarda taşınan platformların ağırlığı tonlarca olabiliyor.

Semana Santa kutlamalarının en önemli unsuru  ‘Procesion’ adı verilen, Aziz ve Azize heykellerinin gösterişli platformlarla omuzlar üzerinde caddelerde gezdirildiği dini geçit törenleri. Bu törenler bazı günler akşam üstü saatlerinden başlayıp ertesi gün sabaha kadar sürebiliyor. Ve şehrin farklı caddelerinde aynı anda farklı ‘procesion’lar geçiş yapabiliyor. Aziz ve Azizeler altın, gümüş gibi değerli madenlerden yapılmış 5.000 kg’ı bulan platformlarda 250’den fazla kişinin omuzlarında taşınıyor. Bu görev her Katolik mensubuna açık olmakla birlikte, babadan oğula da nesiller boyunca geçişi sağlanıyor.

ss1

Kadınlar başlarında ‘mantilla’ adı verilen dantel örtüleri ile geçide eşlik ediyorlar.

Geçit töreninin diğer önemli karakterleri ise ‘nazareno’ lar. Ellerinde mumlar ve tütsüler ile procesion’a eşlik eden ‘nazerano’lar (tövbekarlar) dış görünüşlerini tamamen gizleyen kukuletalı maskeler takıp tunikler giyiyor çünkü bu şekilde sadece Tanrı tarafından görülebildiklerine inanılıyor. Tabii ki bunlar da mizansenin bir parçası olmasına rağmen törene gerçeklik ve bana göre biraz da korkunçluk katıyorlar.

IMG_20160325_184428

Nazarenos

Procesion’ın olmazsa olmaz diğer unsuru da profesyonel müzik bandoları. Müzisyenler ve müzisyen okulunda eğitim gören her yaştan öğrenciler, marşlar  çalarak saatler boyunca geçidi takip ediyorlar. Oldukça zor şartlar altında yorucu geçmesine rağmen bu görev müzisyenler için bir prestij olarak kabul ediliyor.

IMG_20160325_190122

Marş çalarak procesion’u takip eden küçük müzisyenler

Töreni izlerken insanlar Aziz ve Azizeler’den dilek diliyorlar ve eğer dilekleri gerçekleşirse ertesi yıl procesion’un arkasından yürüyeceklerine dair adak adıyorlar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Fırınların vitrinlerini ise Semana Santa haftasına özel ‘Monas de Pascua’ adı verilen Paskalya çörekleri kaplıyor. Monas de Pascua daha çok Katalunya Bölgesi’ne ait olsa da bu dönemde tüm İspanya’da satılıyor. Daha önce sizle tarifini paylaştığım Roscon de Reyes çöreğine benziyor, onun renkli yumurtalar ya da çikolatadan yumurtalar ile süslenmiş versiyonu diyebiliriz. 🙂

Töreni merak eder ve canlısını görmek isterseniz aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz. 🙂 Bir sonraki yazıya dek sevgiyle…

Malaga:

Segovia:

Barcelona:

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s