Kahve içmek ciddi bir iştir!

İspanya’da kahve dediğinizde akan sular durur.  Bizde çay nasıl sadece sıcak bir içecek olmakla yetinmeyip sosyal hayatın ve kültürün bir parçası haline geldiyse İspanya’da da kahve aynı öneme sahip. Sabah kahvaltı etmek yerine gözünü ‘cafe con leche’ ile açan İspanyollar; öğle yemeğinden önce ve sonra, akşam üstü ve hatta bazen akşam yemeğinden sonra kahve seanslarına devam ediyorlar.

cafe in spain

Ve evet, burada kahve içmek ciddi bir iş! Ciddi olduğu kadar da karmaşık. 🙂 Eğer İspanya’yı ilk ziyaretiniz ise önünüze gelen kahve menüsündeki çeşitlilikten beyniniz kısa devre yapabilir. Her ne kadar son yıllarda hayatımıza giren kahve zincirleri sayesinde nescafe dışında mocha, latte, macchiato gibi farklı kahvelere aşina olsak da buradaki mantık dünyada başka bir yerde yok bence.  Bir örnek vermek gerekirse, aynı kahve türünün farklı bölgelerde farklı isimlerle anıldığını söyleyebilirim. Özellikle Malaga Bölgesi, kahveleri değişik isimlerle adlandırma konusunda başı çekiyor. 1 saat uzaklıktaki şehirde ‘leche manchada’ siparişi verip doğru formatta keyifle kahvenizi yudumlarken, Malaga’ya geldiğinizde ne kadar kahve ve süt istediğinizi ayrıca açıklamanız gerekiyor. Çünkü Malaga’lılar için ‘manchada’ bir anlam ifade etmiyor. 🙂

Bu kadar karmaşıklığa rağmen işin güzel yanı gittiğiniz her restaurantta, barda veya cafede güzel kahve içebilme ihtimalinizin yüksek olmasıdır. Ama sipariş verirken ‘bana bir kahve lütfen’ deyip kurtulamazsınız! Alt tarafı bir kahve, ne kadar abarttın diye içinizden geçirebilirsiniz. O zaman geliniz İspanya’da tüketilen kahve çeşitlerinden ‘bazılarını’ bir bir sayalım.

Sade Kahveler:

 • Cafe Solo: Nam-ı diğer espresso. Sabahları bir shot atın gözleriniz cin gibi açılsın.

 • Cafe Suizo: Cafe Solo üzerine krema eklerseniz olur size Cafe Suizo.

 • Cafe Doble: Bir shot espresso beni kesmez diyenlere duble espresso. Midesini delmek isteyenler için bire bir.

 • Americano: Cafe Solo’ya su eklenerek yapılan sade kahve. Süt sevmem ama Espresso beni bozar diyorsanız bu sizin kahveniz.

cafesolo

Sütlü Kahveler:

 • Cafe con Leche: Yarım ölçü süt ve yarım ölçü kahvenin buluşması. Bildiğimiz sütlü kahveden biraz daha sert oluyor. İspanyolların çoğu için sabah açılışı, yemek kapanışı.

 • Leche Manchada: Cafe con leche’nin daha çok süt daha az kahve içeren versiyonu.  %90 sütten oluştuğunu söyleyebiliriz. İçimi daha yumuşak olduğundan benim de favorim. ‘Lekeli Süt’ anlamına gelen ‘Macchiato’ nun İspanyol kardeşi.

 • Cafe Nube: Leche Manchada’nın Malaga versiyonu.

cafe con leche

Nev’i Şahsına Münhasırlar:

 • Cafe Cortado: Cafe Solo’ya çok az miktarda süt eklenerek elde edilir. ‘Cortado’ adı İspanyolca kesmek anlamına gelen ‘cortar’ kelimesinden gelir. Ufak cam bardaklarda servis edilir. Üzeri az biraz köpüklü, sert içimlidir.

 • Cafe Sombra: Özellikle Malaga Bölgesi’nde bilinir, tüketilir. Nube’den fazla, Cortado’dan az kahve içeren kahve türüdür. Kafanız karıştı değil mi? Malaga’ya hoş geldiniz.

cafe corto

 • Descafeinado de sobre: Kahve olarak ‘descafeinado’ seçtiğinizde garson size şunu sorar: ‘De sobre o de maquina?’ Sobre isterseniz sıcak su veya sıcak süt eşliğinde bir paket granül kahve gelir.

 • Descafeinado de maquina: Descafeinado de maquina, makinada yapılan kafeinsiz kahveye denir.

 • Cafe con Hielo: Bildiğimiz buzlu kahve. Değişik türlere uyarlanabilir. ‘Cafe con leche con hielo’, ‘descafeinado con hielo’ gibi… Yalnız burada bardakta buzlu kahve yerine, önünüze iki bardak gelir. Birinde sıcak olarak kahveniz, diğerinde ise kocaman buz küpleri vardır. Bu yöntem eğer şekerli kahve içiyorsanız buzla karıştırmadan önce şekeri sıcak kahvede eritebilmeniz içindir. Cafe con hielo yaz sıcaklarının kurtarıcısıdır!

cafe con ielo

 • Carajillo: Espresso’ya rom, viski ya da brandy eklenerek yapılan alkollü kahvedir.

 • Trifasico: Carajillo’ya süt eklerseniz olur size Trifasico. Katalan Bölgesi’ne aittir.

 • Cafe Bombon: Cafe Solo ve yoğunlaştırılmış süt buluşması. Üstüne krema da eklenebiliyor. Oldukça tatlı, adı üzerinde cafe bombon. 🙂

 

Bakınız tam 15 çeşit kahve! Ve bunlar sadece günlük tüketimde ağırlıklı yer alan kahveler. Bir de her yörenin kendine özgü kahve türleri, bu türlerin de her yerde farklı adlandırılma şekilleri var ki onlara hiç girmiyorum.  Bu yazı başlangıç seviyesi oldu diyelim. 🙂

Şimdi okurken kesin canınız kahve çekmiştir, haydi kendinize en sevdiğinizden bir fincan koyun ve keyfinize bakın… Bir sonraki yazıya dek, afiyetle kalın!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s